NorComp 172-E50-202-011
172-E50-202-011 picture photo
Mfg. Part Number
172-E50-202-011
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
172-E50-202-011.pdf
Availability of 172-E50-202-011
QUANTITY
172-E50-202-011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E50-202-011
Internal Part NumberEIS-172-E50-202-011
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E50-202-011
Related Links172-E50, 172-E50-202-011 Datasheet, NorComp Distributor
172-E50-202-011 Details Description
Related parts for 172-E50-202-011
CONN HOOD TOP ENTRY SZ4 PG21 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 30POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 7.68 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 12MM 6.30" datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
3/8" STAINLESS STEEL XC 100' datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
WASHER,FLAT datasheet.pdf
3300UF 16V 18X36 105C RAD datasheet.pdf