NorComp 172-E50-212-001
172-E50-212-001 picture photo
Mfg. Part Number
172-E50-212-001
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E50-212-001.pdf
Availability of 172-E50-212-001
QUANTITY
172-E50-212-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E50-212-001
Internal Part NumberEIS-172-E50-212-001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E50-212-001
Related Links172-E50, 172-E50-212-001 Datasheet, NorComp Distributor
172-E50-212-001 Details Description
Related parts for 172-E50-212-001
RES 33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR SER NETWORK IN 100LQFP datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 8COND BLACK 14' datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 4A 12V datasheet.pdf
RES 62K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 660 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
15000UF 10V 21X38MM 85C 8000H datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf