NorComp 173-E15-211-001
173-E15-211-001 picture photo
Mfg. Part Number
173-E15-211-001
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
173-E15-211-001.pdf
Availability of 173-E15-211-001
QUANTITY
173-E15-211-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173-E15-211-001
Internal Part NumberEIS-173-E15-211-001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
PCN Obsolescence/ EOL173/174/175 Series 20/Aug/2014
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series173
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173-E15-211-001
Related Links173-E15, 173-E15-211-001 Datasheet, NorComp Distributor
173-E15-211-001 Details Description
Related parts for 173-E15-211-001
CONN SPRING CONT 06 POS .197 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 6POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG VIOLET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 1.96 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf