NorComp 173-E25-212-001
173-E25-212-001 picture photo
Mfg. Part Number
173-E25-212-001
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
173-E25-212-001.pdf
Availability of 173-E25-212-001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
173-E25-212-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173-E25-212-001
Internal Part NumberEIS-173-E25-212-001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL173/174/175 Series 20/Aug/2014
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series173
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173-E25-212-001
Related Links173-E25, 173-E25-212-001 Datasheet, NorComp Distributor
173-E25-212-001 Details Description
Related parts for 173-E25-212-001
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.25 6H 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
3M 4905 VHB 1/2" X 2" - 100/PACK datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
SPECIAL MAT 42"X41.5" BLK, 5M CB datasheet.pdf
MTG BRACKET D-77159 PACK OF 10 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf