Nichicon UUJ2A101MNQ6ZD
UUJ2A101MNQ6ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUJ2A101MNQ6ZD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
UUJ2A101MNQ6ZD.pdf
Availability of UUJ2A101MNQ6ZD
QUANTITY
UUJ2A101MNQ6ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ2A101MNQ6ZD
Internal Part NumberEIS-UUJ2A101MNQ6ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package280
SeriesUJ
PackagingTray
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current285mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ2A101MNQ6ZD
Related LinksUUJ2A10, UUJ2A101MNQ6ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ2A101MNQ6ZD Details Description
Related parts for UUJ2A101MNQ6ZD
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 7.5NS 60BGA datasheet.pdf
Crystal 5.9904MHz 30ppm Series 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X7R 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 6A 1212-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3W 5V 300MA OUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf