TDK Corporation CGA6L2X8R1E155K160AA
CGA6L2X8R1E155K160AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA6L2X8R1E155K160AA
Brief Description
CAP CER 1.5UF 25V X8R 1210
Datasheet Download
CGA6L2X8R1E155K160AA.pdf
Availability of CGA6L2X8R1E155K160AA
QUANTITY
CGA6L2X8R1E155K160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA6L2X8R1E155K160AA
Internal Part NumberEIS-CGA6L2X8R1E155K160AA
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
C Series High Temperature X8R MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA6L2X8R1E155K160AA
Related LinksCGA6L2X8R1, CGA6L2X8R1E155K160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA6L2X8R1E155K160AA Details Description
Related parts for CGA6L2X8R1E155K160AA
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5MM datasheet.pdf
GDT 450V 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VT /SLOTSTDF datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.15UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf