Vishay/Sprague 173D104X9035U
173D104X9035U picture photo
Mfg. Part Number
173D104X9035U
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 35V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D104X9035U.pdf
Availability of 173D104X9035U
QUANTITY
173D104X9035U Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D104X9035U
Internal Part NumberEIS-173D104X9035U
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D104X9035U
Related Links173D10, 173D104X9035U Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D104X9035U Details Description
Related parts for 173D104X9035U
CONN HEADER 2POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 34000UF 50V SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SC70-4 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V NP0 2225 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 26 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 1A 250V datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 160MA 6.3 OHM SMD datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 167MHZ TSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN FFC TOP 36POS 1.25MM R/A datasheet.pdf