Vishay/Sprague 173D105X5020UWE3
173D105X5020UWE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D105X5020UWE3
Brief Description
CAP TANT 1UF 20V 5% AXIAL
Datasheet Download
173D105X5020UWE3.pdf
Availability of 173D105X5020UWE3
QUANTITY
173D105X5020UWE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D105X5020UWE3
Internal Part NumberEIS-173D105X5020UWE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package4,500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D105X5020UWE3
Related Links173D105X, 173D105X5020UWE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D105X5020UWE3 Details Description
Related parts for 173D105X5020UWE3
CAP FILM 0.16UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 56.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX RS232/485 SRL 28WSOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
STAMP BACK PLATE datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MKP 2.2UF 5% 1250VDC DRAWING T3 datasheet.pdf