Vishay/Sprague 173D225X0020VW
173D225X0020VW picture photo
Mfg. Part Number
173D225X0020VW
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 20V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D225X0020VW.pdf
Availability of 173D225X0020VW
QUANTITY
173D225X0020VW Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D225X0020VW
Internal Part NumberEIS-173D225X0020VW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package4,000
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D225X0020VW
Related Links173D225, 173D225X0020VW Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D225X0020VW Details Description
Related parts for 173D225X0020VW
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 13MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf