Vishay/Sprague 173D226X0035YE3
173D226X0035YE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D226X0035YE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 35V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D226X0035YE3.pdf
Availability of 173D226X0035YE3
QUANTITY
173D226X0035YE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D226X0035YE3
Internal Part NumberEIS-173D226X0035YE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D226X0035YE3
Related Links173D226, 173D226X0035YE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D226X0035YE3 Details Description
Related parts for 173D226X0035YE3
IC VREF SHUNT 4.9V SOT223 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 3.5MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
KIT EVAL PM6641 CHIPSET/DDR2/3 datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf