Vishay/Sprague 173D275X5015V
173D275X5015V picture photo
Mfg. Part Number
173D275X5015V
Brief Description
CAP TANT 2.7UF 15V 5% AXIAL
Datasheet Download
173D275X5015V.pdf
Availability of 173D275X5015V
QUANTITY
173D275X5015V Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D275X5015V
Internal Part NumberEIS-173D275X5015V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.7µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D275X5015V
Related Links173D27, 173D275X5015V Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D275X5015V Details Description
Related parts for 173D275X5015V
FUSE BRD MNT 125MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
IC CMOS D/A CONV 12BIT 18-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 370MA 4.2 OHM SMD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC DUAL 512X9 64-TQFP datasheet.pdf
MOBILE ACCY MODIFIED MAG CUP BK datasheet.pdf
CONN N FEMALE 3-WAY datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
KJB 26C 26#20 PIN RECP datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf