Vishay/BCcomponents BFC236551183
BFC236551183 picture photo
Mfg. Part Number
BFC236551183
Brief Description
CAP FILM 18NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC236551183.pdf
Availability of BFC236551183
QUANTITY
BFC236551183 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC236551183
Internal Part NumberEIS-BFC236551183
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
SeriesMKT365
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.177" W (10.00mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC236551183
Related LinksBFC236, BFC236551183 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC236551183 Details Description
Related parts for BFC236551183
RES SMD 680K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 150V 0606 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 300W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SURFACE BELT 1/2X24" A VFN datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6BA BRASS 1/4" datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RING INSUL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
1500UF 40V 21X38MM 85C 15000H datasheet.pdf
680UF 50V 16X20MM 105C 7000H datasheet.pdf