Vishay/Sprague 173D275X5015VWE3
173D275X5015VWE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D275X5015VWE3
Brief Description
CAP TANT 2.7UF 15V 5% AXIAL
Datasheet Download
173D275X5015VWE3.pdf
Availability of 173D275X5015VWE3
QUANTITY
173D275X5015VWE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D275X5015VWE3
Internal Part NumberEIS-173D275X5015VWE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package4,000
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D275X5015VWE3
Related Links173D275X, 173D275X5015VWE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D275X5015VWE3 Details Description
Related parts for 173D275X5015VWE3
CAP FILM 0.016UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 120V datasheet.pdf
CONN SOCKET 2-FB 48POS 4ROW datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 6PIN NICKEL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 7PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf