Vishay/Sprague 173D275X9020VW
173D275X9020VW picture photo
Mfg. Part Number
173D275X9020VW
Brief Description
CAP TANT 2.7UF 20V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D275X9020VW.pdf
Availability of 173D275X9020VW
QUANTITY
173D275X9020VW Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D275X9020VW
Internal Part NumberEIS-173D275X9020VW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D275X9020VW
Related Links173D275, 173D275X9020VW Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D275X9020VW Details Description
Related parts for 173D275X9020VW
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/8 NPT 5V INPUT datasheet.pdf
CORD RETAINING CLAMP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.18KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR datasheet.pdf