Vishay/Sprague 173D335X0006UWE3
173D335X0006UWE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D335X0006UWE3
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 6V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D335X0006UWE3.pdf
Availability of 173D335X0006UWE3
QUANTITY
173D335X0006UWE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D335X0006UWE3
Internal Part NumberEIS-173D335X0006UWE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package4,500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D335X0006UWE3
Related Links173D335X, 173D335X0006UWE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D335X0006UWE3 Details Description
Related parts for 173D335X0006UWE3
TVS DIODE 300VWM 506.1VC SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A TO-262AA datasheet.pdf