Vishay/Sprague 173D395X0006UW
173D395X0006UW picture photo
Mfg. Part Number
173D395X0006UW
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 3.9UF 6V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D395X0006UW.pdf
Availability of 173D395X0006UW
QUANTITY
173D395X0006UW Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D395X0006UW
Internal Part NumberEIS-173D395X0006UW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package4,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D395X0006UW
Related Links173D395, 173D395X0006UW Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D395X0006UW Details Description
Related parts for 173D395X0006UW
CONN SPRING 13POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
BRACKET COMPUTER EISA/ISA 9POS datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG RED SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf