Vishay/BCcomponents S470J39C0GN6VJ5R
S470J39C0GN6VJ5R picture photo
Mfg. Part Number
S470J39C0GN6VJ5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47PF 1KV NP0 RADIAL
Datasheet Download
S470J39C0GN6VJ5R.pdf
Availability of S470J39C0GN6VJ5R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S470J39C0GN6VJ5R Order Process
Ship out your order
Specifications of S470J39C0GN6VJ5R
Internal Part NumberEIS-S470J39C0GN6VJ5R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S470J39C0GN6VJ5R
Related LinksS470J39C, S470J39C0GN6VJ5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S470J39C0GN6VJ5R Details Description
Related parts for S470J39C0GN6VJ5R
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 5% 2W J BEND datasheet.pdf
CONN MMCX JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
HARDWARE DRESS NUT 1/4-40 N3-AG datasheet.pdf
IC INVERTER 8-TSSOP datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR/BATTERY MGMT 155DSBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1% 2W J LEAD datasheet.pdf