Vishay/Sprague 173D395X5035W
173D395X5035W picture photo
Mfg. Part Number
173D395X5035W
Brief Description
CAP TANT 3.9UF 35V 5% AXIAL
Datasheet Download
173D395X5035W.pdf
Availability of 173D395X5035W
QUANTITY
173D395X5035W Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D395X5035W
Internal Part NumberEIS-173D395X5035W
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeW
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D395X5035W
Related Links173D39, 173D395X5035W Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D395X5035W Details Description
Related parts for 173D395X5035W
SWITCH ROLLER SPDT .1A QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 50K SPI 16QFN datasheet.pdf
LED GREEN 1000MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8220 MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 560V 56A datasheet.pdf