Vishay/Sprague 173D395X9010V
173D395X9010V picture photo
Mfg. Part Number
173D395X9010V
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 3.9UF 10V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D395X9010V.pdf
Availability of 173D395X9010V
QUANTITY
173D395X9010V Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D395X9010V
Internal Part NumberEIS-173D395X9010V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.9µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.110" Dia x 0.290" L (2.79mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D395X9010V
Related Links173D39, 173D395X9010V Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D395X9010V Details Description
Related parts for 173D395X9010V
IC DAC 24BIT 8CH 192KHZ 48-LQFP datasheet.pdf
IC CLK EMI REDUCT 156MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 27.1 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 7.62MM BK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf
LABEL COMP NON-ADH datasheet.pdf
2 ROW BOX RECP 30 POS 100 C/L datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf