Vishay/Sprague 173D396X5020YE3
173D396X5020YE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D396X5020YE3
Brief Description
CAP TANT 39UF 20V 5% AXIAL
Datasheet Download
173D396X5020YE3.pdf
Availability of 173D396X5020YE3
QUANTITY
173D396X5020YE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D396X5020YE3
Internal Part NumberEIS-173D396X5020YE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance39µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D396X5020YE3
Related Links173D396, 173D396X5020YE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D396X5020YE3 Details Description
Related parts for 173D396X5020YE3
CONN HEADER RTANG 9POS .100 TIN datasheet.pdf
CABLE TWINAXIAL 20AWG 1000' datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
C/A 50/125UM RIS MTRJ 20M1 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 240UH 115MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf