Vishay/Sprague 173D476X9035YE3
173D476X9035YE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D476X9035YE3
Brief Description
CAP TANT 47UF 35V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D476X9035YE3.pdf
Availability of 173D476X9035YE3
QUANTITY
173D476X9035YE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D476X9035YE3
Internal Part NumberEIS-173D476X9035YE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D476X9035YE3
Related Links173D476, 173D476X9035YE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D476X9035YE3 Details Description
Related parts for 173D476X9035YE3
AMP TBC RECP ASY 165 PS 3ROW datasheet.pdf
CLAMP TIE 18LB NAT 4.6" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
.180 SNAP PLUG PERMA-SEAL datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27.1K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf