| Internal Part Number | EIS-214A021-25/86-0 | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Heat Shrink Boots, Caps | |
| Series | Thermofit 214A0 | |
| Type | Boot, Rectangular | |
| Shell Size - Insert | 21 | |
| Features | Adhesive Coating, Fluid Resistant | |
| Color | Black | |
| Material | Elastomer, Semi-Rigid | |
| Large Diameter Supplied | 1.160" (29.5mm) | |
| Large Diameter Recovered | 1.110" (28.2mm) | |
| Small Diameter Supplied | 0.400" (10.2mm) | |
| Small Diameter Recovered | 0.210" (5.3mm) | |
| Large Recovered Length | 0.870" (22.1mm) | |
| Small Recovered Length | - | |
| Total Length Supplied | - | |
| Total Length Recovered | 1.530" (38.9mm) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 214A021-25/86-0 | |
 | 1-499997-2 | CONN IDC SOCKET 64 POS 15AU | datasheet.pdf | |
 | 745354-4 | D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder | datasheet.pdf | |
 | 3781-18-4 | CORD MINIGRABBER PATCH 18" YEL | datasheet.pdf | |