Vishay/Sprague 173D564X9025UE3
173D564X9025UE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D564X9025UE3
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.56UF 25V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D564X9025UE3.pdf
Availability of 173D564X9025UE3
QUANTITY
173D564X9025UE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D564X9025UE3
Internal Part NumberEIS-173D564X9025UE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D564X9025UE3
Related Links173D564, 173D564X9025UE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D564X9025UE3 Details Description
Related parts for 173D564X9025UE3
RES ARRAY 15 RES 47 OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC TXRX TRI 5V RS-232 20-DIP datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47.5 OHM 1% 20W datasheet.pdf
NON-HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 410MW SOD123 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPST 15A 125V datasheet.pdf