Vishay/Sprague 173D565X0004UWE3
173D565X0004UWE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D565X0004UWE3
Brief Description
CAP TANT 5.6UF 4V 20% AXIAL
Datasheet Download
173D565X0004UWE3.pdf
Availability of 173D565X0004UWE3
QUANTITY
173D565X0004UWE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D565X0004UWE3
Internal Part NumberEIS-173D565X0004UWE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package4,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5.6µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.260" L (2.41mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeU
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D565X0004UWE3
Related Links173D565X, 173D565X0004UWE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D565X0004UWE3 Details Description
Related parts for 173D565X0004UWE3
CONN RECEPT 120POS VERT DUAL PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf