Vishay/Sprague 173D685X9050YE3
173D685X9050YE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D685X9050YE3
Brief Description
CAP TANT 6.8UF 50V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D685X9050YE3.pdf
Availability of 173D685X9050YE3
QUANTITY
173D685X9050YE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D685X9050YE3
Internal Part NumberEIS-173D685X9050YE3
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D685X9050YE3
Related Links173D685, 173D685X9050YE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D685X9050YE3 Details Description
Related parts for 173D685X9050YE3
RES SMD 75K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 230VAC TERM datasheet.pdf
Crystal 29.4912MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 880KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN RA datasheet.pdf