Vishay/Sprague 173D825X9020WE3
173D825X9020WE3 picture photo
Mfg. Part Number
173D825X9020WE3
Brief Description
CAP TANT 8.2UF 20V 10% AXIAL
Datasheet Download
173D825X9020WE3.pdf
Availability of 173D825X9020WE3
QUANTITY
173D825X9020WE3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 173D825X9020WE3
Internal Part NumberEIS-173D825X9020WE3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product199D and 173D TANTALEX® Capacitors
Standard Package500
SeriesTANTALEX® 173D
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeW
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)173D825X9020WE3
Related Links173D825, 173D825X9020WE3 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
173D825X9020WE3 Details Description
Related parts for 173D825X9020WE3
IDC CABLE - MSC20K/MC20F/MCF20K datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 80A TO-263AB datasheet.pdf
DIODE RF SW 35V 100MA SC-79 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
MOD ME 9210 8MB SDRAM 4MB FLASH datasheet.pdf
SATA 3.0 ST-ST LATCH 30AWG 0.70M datasheet.pdf
REAR PLUNGER RETAINER datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf