NorComp 174-E15-112-141
174-E15-112-141 picture photo
Mfg. Part Number
174-E15-112-141
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
174-E15-112-141.pdf
Availability of 174-E15-112-141
QUANTITY
174-E15-112-141 Order Process
Ship out your order
Specifications of 174-E15-112-141
Internal Part NumberEIS-174-E15-112-141
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package28
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series174-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Mounting Hardware
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)174-E15-112-141
Related Links174-E15, 174-E15-112-141 Datasheet, NorComp Distributor
174-E15-112-141 Details Description
Related parts for 174-E15-112-141
IDC CABLE-APR64A/ AE64G / X datasheet.pdf
CONN SPRING 46POS DUAL .410 SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN HEADR 52POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LABEL ID RATING 2.88"X1.75"YL/BK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 45A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 22POS SILVER SLDR datasheet.pdf