NorComp 174-E25-111R241
174-E25-111R241 picture photo
Mfg. Part Number
174-E25-111R241
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
174-E25-111R241.pdf
Availability of 174-E25-111R241
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
174-E25-111R241 Order Process
Ship out your order
Specifications of 174-E25-111R241
Internal Part NumberEIS-174-E25-111R241
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series174-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesMounting Hardware
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)174-E25-111R241
Related Links174-E25, 174-E25-111R241 Datasheet, NorComp Distributor
174-E25-111R241 Details Description
Related parts for 174-E25-111R241
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 7MM datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO204AC datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 2.15M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 250V 5X20 T RAD CC 5A datasheet.pdf