NorComp 174-E37-111-141
174-E37-111-141 picture photo
Mfg. Part Number
174-E37-111-141
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
174-E37-111-141.pdf
Availability of 174-E37-111-141
QUANTITY
174-E37-111-141 Order Process
Ship out your order
Specifications of 174-E37-111-141
Internal Part NumberEIS-174-E37-111-141
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package12
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series174-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesMounting Hardware
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)174-E37-111-141
Related Links174-E37, 174-E37-111-141 Datasheet, NorComp Distributor
174-E37-111-141 Details Description
Related parts for 174-E37-111-141
IC DAC LP 16BIT QUAD CH 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TRACK MTG BLOCK ADJ. SCREW datasheet.pdf
IC BATT CHARGER LI-ION 49WCSP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
ST-8EP1N8ACK02S datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf