NorComp 174-E37-111R001
174-E37-111R001 picture photo
Mfg. Part Number
174-E37-111R001
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
174-E37-111R001.pdf
Availability of 174-E37-111R001
QUANTITY
174-E37-111R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 174-E37-111R001
Internal Part NumberEIS-174-E37-111R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
Standard Package40
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)174-E37-111R001
Related Links174-E37, 174-E37-111R001 Datasheet, NorComp Distributor
174-E37-111R001 Details Description
Related parts for 174-E37-111R001
RES SMD 820K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMB datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 50A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EYELET datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 60V datasheet.pdf
CRIMPING DIE #8 E1 (190475320) datasheet.pdf
RES 5.49 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TV 11C 11#16 SKT RECP datasheet.pdf
820UF 250V 35X35MM 85C 5000H datasheet.pdf