Littelfuse 175E2C15.5S
175E2C15.5S picture photo
Mfg. Part Number
175E2C15.5S
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V E-RATED 175E 15.5KV
Datasheet Download
175E2C15.5S.pdf
Availability of 175E2C15.5S
QUANTITY
175E2C15.5S Order Process
Ship out your order
Specifications of 175E2C15.5S
Internal Part NumberEIS-175E2C15.5S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesE-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated15500VAC (15.5kV)
Current175A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension18.875" L x 3.000" W x 6.380" H (479.43mm x 76.20mm x 162.05mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)175E2C15.5S
Related Links175E2, 175E2C15.5S Datasheet, Littelfuse Distributor
175E2C15.5S Details Description
Related parts for 175E2C15.5S
GROMMET EDGE SOLID NYLON NAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 50MHZ 8VDFPN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 612 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 218 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V 20% X5R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf