NorComp 178-015-313R491
178-015-313R491 picture photo
Mfg. Part Number
178-015-313R491
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
178-015-313R491.pdf
Availability of 178-015-313R491
QUANTITY
178-015-313R491 Order Process
Ship out your order
Specifications of 178-015-313R491
Internal Part NumberEIS-178-015-313R491
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents178-015-313R491 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model178-015-313Rzz1.pdf178-015-313Rzz1.stp178-015-313Rzz1.igs
Standard Package35
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series178
PackagingTray
Connector StyleD-Sub - Stacked
Connector TypePlug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets
Number of Positions15, 15
Number of Rows2, 2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A); 2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA9T), Nylon 9T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)178-015-313R491
Related Links178-015, 178-015-313R491 Datasheet, NorComp Distributor
178-015-313R491 Details Description
Related parts for 178-015-313R491
TVS DIODE 214VWM 344VC SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 300A SCREW TER datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 2A (Switch) 20-SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP POLYMER 1000UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
OSC MEMS 133.33MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf