NorComp 179-037-513R571
179-037-513R571 picture photo
Mfg. Part Number
179-037-513R571
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
179-037-513R571.pdf
Availability of 179-037-513R571
QUANTITY
179-037-513R571 Order Process
Ship out your order
Specifications of 179-037-513R571
Internal Part NumberEIS-179-037-513R571
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents179-037-513R571 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model179-037-513Rzz1.pdf179-037-513Rzz1.stp179-037-513Rzz1.igs
Connector StyleD-Sub - Stacked
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Shielded
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)179-037-513R571
Related Links179-037, 179-037-513R571 Datasheet, NorComp Distributor
179-037-513R571 Details Description
Related parts for 179-037-513R571
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 126K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
PATCH CABLES 350MHZ 30V 50U CONN datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
SGE-225-2-1050L 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 17VC SOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf