Amphenol Commercial Products 17EBH026SAA110
17EBH026SAA110 picture photo
Mfg. Part Number
17EBH026SAA110
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
17EBH026SAA110.pdf
Availability of 17EBH026SAA110
QUANTITY
17EBH026SAA110 Order Process
Ship out your order
Specifications of 17EBH026SAA110
Internal Part NumberEIS-17EBH026SAA110
Industrial Solutions
Standard Package1,000
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17EBH026SAA110
Related Links17EBH02, 17EBH026SAA110 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
17EBH026SAA110 Details Description
Related parts for 17EBH026SAA110
LAB-X20 EXPERIMENTER BRD (ASSEM) datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 50K 20QFN datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ANT ROOTENNA 12DBI 900MZ 8"RAMCX datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T766 datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf