Amphenol Commercial Products 17EBH044SAA110
17EBH044SAA110 picture photo
Mfg. Part Number
17EBH044SAA110
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
17EBH044SAA110.pdf
Availability of 17EBH044SAA110
QUANTITY
17EBH044SAA110 Order Process
Ship out your order
Specifications of 17EBH044SAA110
Internal Part NumberEIS-17EBH044SAA110
Industrial Solutions
Standard Package1,000
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions44
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17EBH044SAA110
Related Links17EBH04, 17EBH044SAA110 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
17EBH044SAA110 Details Description
Related parts for 17EBH044SAA110
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DEM-OPA-SO-3B datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 91.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 48V datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 12POS 30GOLD datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL 3W RGHT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PNL MNT SKT datasheet.pdf