Amphenol Commercial Products 17EHD062PAM000
17EHD062PAM000 picture photo
Mfg. Part Number
17EHD062PAM000
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
17EHD062PAM000.pdf
Availability of 17EHD062PAM000
QUANTITY
17EHD062PAM000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 17EHD062PAM000
Internal Part NumberEIS-17EHD062PAM000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCommunication Solutions
Industrial Solutions
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series17EHD
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17EHD062PAM000
Related Links17EHD06, 17EHD062PAM000 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
17EHD062PAM000 Details Description
Related parts for 17EHD062PAM000
KWIK NUT 0.600" NYLON M6 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.7A 250V datasheet.pdf
HEADER OPEN SLOT 2LVL.900 64POS datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
78283-516-QKE HDR datasheet.pdf
CONN TERM BLK 15POS 5.08MM ANGLE datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf