Ohmite 17FPR030E
17FPR030E picture photo
Mfg. Part Number
17FPR030E
Brief Description
RES 0.03 OHM 7W 1% AXIAL
Datasheet Download
17FPR030E.pdf
Availability of 17FPR030E
QUANTITY
17FPR030E Order Process
Ship out your order
Specifications of 17FPR030E
Internal Part NumberEIS-17FPR030E
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.03
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.500" L (9.53mm x 38.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17FPR030E
Related Links17FP, 17FPR030E Datasheet, Ohmite Distributor
17FPR030E Details Description
Related parts for 17FPR030E
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EQUALIZER REC 3.125GBPS 46QFN datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
BUZZ VDC 2KHZ 10S DELAY ON datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf