Comchip Technology CPDQR12V0U
CPDQR12V0U picture photo
Mfg. Part Number
CPDQR12V0U
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 24VC 0402
Datasheet Download
CPDQR12V0U.pdf
Availability of CPDQR12V0U
QUANTITY
CPDQR12V0U Order Process
Ship out your order
Specifications of CPDQR12V0U
Internal Part NumberEIS-CPDQR12V0U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Chip Diodes
ESD and ESD Suppressors
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse120W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency60pF @ 1MHz
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402/SOD-923F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPDQR12V0U
Related LinksCPDQR, CPDQR12V0U Datasheet, Comchip Technology Distributor
CPDQR12V0U Details Description
Related parts for CPDQR12V0U
Connector Receptacle 64 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 100V 375MA 8SMD datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR30B/AE30M/X datasheet.pdf
WRENCH BOX END 7/16"X1/2" 8.50" datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ENCLOSED SWES E6TOP ROLLER ARM datasheet.pdf
BLZ 5.00/04/90F SN OR datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO213AA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf