NorComp 180-078-102L011
180-078-102L011 picture photo
Mfg. Part Number
180-078-102L011
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
180-078-102L011.pdf
Availability of 180-078-102L011
QUANTITY
180-078-102L011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-078-102L011
Internal Part NumberEIS-180-078-102L011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents180-078-102L011 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model180-078-10(2,3)Lxx1.pdf180-078-10(2,3)Lxx1.stp180-078-10(2,3)Lxx1.igs
Standard Package40
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions78
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-078-102L011
Related Links180-078, 180-078-102L011 Datasheet, NorComp Distributor
180-078-102L011 Details Description
Related parts for 180-078-102L011
RES SMD 11K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 2BIT N-INV SM8 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 0.984" DIA BLK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf