NorComp 180-078-213R911
180-078-213R911 picture photo
Mfg. Part Number
180-078-213R911
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
180-078-213R911.pdf
Availability of 180-078-213R911
QUANTITY
180-078-213R911 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-078-213R911
Internal Part NumberEIS-180-078-213R911
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package280
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions78
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-078-213R911
Related Links180-078, 180-078-213R911 Datasheet, NorComp Distributor
180-078-213R911 Details Description
Related parts for 180-078-213R911
IC MULTIPLEXER 8X1 18DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 250MA 300 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf