Vishay/Dale RWR89NR301DSRSL
RWR89NR301DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89NR301DSRSL
Brief Description
RES 0.301 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89NR301DSRSL.pdf
Availability of RWR89NR301DSRSL
QUANTITY
RWR89NR301DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89NR301DSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89NR301DSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.301
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89NR301DSRSL
Related LinksRWR89NR, RWR89NR301DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89NR301DSRSL Details Description
Related parts for RWR89NR301DSRSL
RES 270 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
BATT PK 4.5V AA SIZE CARBON ZINC datasheet.pdf
102LF METRAL FEM MINI COAX HSG datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
MECHNCL SAMPLE VTM HALF CHIP SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 1.08A 700 MOHM datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/04/135 3.5 BK datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf