NorComp 180-M15-113R011
180-M15-113R011 picture photo
Mfg. Part Number
180-M15-113R011
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
180-M15-113R011.pdf
Availability of 180-M15-113R011
QUANTITY
180-M15-113R011 Order Process
Ship out your order
Specifications of 180-M15-113R011
Internal Part NumberEIS-180-M15-113R011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductHigh Density Screw Machined D-Sub Connectors
M-SERIES D-Sub Connectors
3D Model180-M15-113.pdf180-M15-113.stp180-M15-113.igs
Standard Package36
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series180-M, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)180-M15-113R011
Related Links180-M15, 180-M15-113R011 Datasheet, NorComp Distributor
180-M15-113R011 Details Description
Related parts for 180-M15-113R011
LED YELLOW CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 1KX9 15NS 64QFP datasheet.pdf
OSC OCXO 100.000MHZ SMD datasheet.pdf
TERMINAL R/A 22-30AWG TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
RES 130K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf