AVX Corporation 1808AA560JAJ1A
1808AA560JAJ1A picture photo
Mfg. Part Number
1808AA560JAJ1A
Brief Description
CAP CER 56PF 1KV NP0 1808
Datasheet Download
1808AA560JAJ1A.pdf
Availability of 1808AA560JAJ1A
QUANTITY
1808AA560JAJ1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808AA560JAJ1A
Internal Part NumberEIS-1808AA560JAJ1A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808AA560JAJ1A
Related Links1808AA5, 1808AA560JAJ1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808AA560JAJ1A Details Description
Related parts for 1808AA560JAJ1A
CAP CER 0.018UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 3/8-24UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 2.26KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/4W 0204 datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.9VC DO215AB datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DIODE ZENER 11.1V 500MW SOD80 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 90W datasheet.pdf