AVX Corporation 1808AC392KAT1A
1808AC392KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808AC392KAT1A
Brief Description
CAP CER 3900PF 1KV X7R 1808
Datasheet Download
1808AC392KAT1A.pdf
Availability of 1808AC392KAT1A
QUANTITY
1808AC392KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808AC392KAT1A
Internal Part NumberEIS-1808AC392KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808AC392KAT1A
Related Links1808AC3, 1808AC392KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808AC392KAT1A Details Description
Related parts for 1808AC392KAT1A
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
CABLE USB 1.1 A MALE-B MALE 1M datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 10 OHM 10SIP datasheet.pdf
HANDLE BLADE HOLDING 3.13" datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 82POS datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES SMD 2.2KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf