AVX Corporation 1808CA140JAT1A
1808CA140JAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808CA140JAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 14PF 630V NP0 1808
Datasheet Download
1808CA140JAT1A.pdf
Availability of 1808CA140JAT1A
QUANTITY
1808CA140JAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808CA140JAT1A
Internal Part NumberEIS-1808CA140JAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance14pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808CA140JAT1A
Related Links1808CA1, 1808CA140JAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808CA140JAT1A Details Description
Related parts for 1808CA140JAT1A
IC TXRX RS485/422 5V HS 8-MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 24VOUT datasheet.pdf
CBL 13POS 0.5MM JMPR TYPE A 10" datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED T3 1/4 BAY BLU 24VAC/DC datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 3VC 10XSON datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf