AVX Corporation 1808CC223ZATME
1808CC223ZATME picture photo
Mfg. Part Number
1808CC223ZATME
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1808
Datasheet Download
1808CC223ZATME.pdf
Availability of 1808CC223ZATME
QUANTITY
1808CC223ZATME Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808CC223ZATME
Internal Part NumberEIS-1808CC223ZATME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808CC223ZATME
Related Links1808CC2, 1808CC223ZATME Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808CC223ZATME Details Description
Related parts for 1808CC223ZATME
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
IC ADC 18BIT LP 28-SSOP datasheet.pdf
SENS PROX M12 4MM NPN-NO SHIELD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 17.4MM datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W .005% AXIAL datasheet.pdf
IC SELECTOR 2:1 13GBPS 16SMD datasheet.pdf
SINGLE BIDIRECTIONAL PROTECTOR datasheet.pdf
DPDT TOGGLE SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf