AVX Corporation 1808HC101KAT1A
1808HC101KAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1808HC101KAT1A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 3KV X7R 1808
Datasheet Download
1808HC101KAT1A.pdf
Availability of 1808HC101KAT1A
QUANTITY
1808HC101KAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1808HC101KAT1A
Internal Part NumberEIS-1808HC101KAT1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.080" (2.03mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1808HC101KAT1A
Related Links1808HC1, 1808HC101KAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1808HC101KAT1A Details Description
Related parts for 1808HC101KAT1A
IC REG SWTCHD CAP INV 10MA 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 1.5A SOT54 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20-SOIC datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW DO35 datasheet.pdf