API Delevan 1812-123J
1812-123J picture photo
Mfg. Part Number
1812-123J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 317MA 2 OHM SMD
Datasheet Download
1812-123J.pdf
Availability of 1812-123J
QUANTITY
1812-123J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1812-123J
Internal Part NumberEIS-1812-123J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1812
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±5%
Current Rating317mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant18MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package1812
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1812-123J
Related Links1812, 1812-123J Datasheet, API Delevan Distributor
1812-123J Details Description
Related parts for 1812-123J
RES SMD 226 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 85KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER CAN HS 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
LED YELLOW DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf