AVX Corporation 18121C184JAT2A
18121C184JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18121C184JAT2A
Brief Description
CAP CER 0.18UF 100V X7R 1812
Datasheet Download
18121C184JAT2A.pdf
Availability of 18121C184JAT2A
QUANTITY
18121C184JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18121C184JAT2A
Internal Part NumberEIS-18121C184JAT2A
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.126" W (4.57mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.040" (1.02mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18121C184JAT2A
Related Links18121C1, 18121C184JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18121C184JAT2A Details Description
Related parts for 18121C184JAT2A
IC REG LDO 12V 1A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 750PF 2.5KV NP0 2225 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .100" T/H DUAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 14.96"LX14.96"W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 5 (Power) Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 20W DIN datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0015UF RADIAL datasheet.pdf