AVX Corporation 18121C564KAT2A
18121C564KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
18121C564KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.56UF 100V X7R 1812
Datasheet Download
18121C564KAT2A.pdf
Availability of 18121C564KAT2A
QUANTITY
18121C564KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 18121C564KAT2A
Internal Part NumberEIS-18121C564KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)18121C564KAT2A
Related Links18121C5, 18121C564KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
18121C564KAT2A Details Description
Related parts for 18121C564KAT2A
IC CPLD 288MC 10NS 256FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2413 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 200MA DO35 datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 500 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.100 40 POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
1.5 MINI CT SGL V SMT W/O BOSS datasheet.pdf
3 POLE 22A 110V datasheet.pdf
CRYSTAL 25.00 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf
CONN PLUG HSG FMALE 24POS STR datasheet.pdf